loader image

“Doğru reklam nasıl olmalı?” sorusu birçok cevabı da beraberinde getirir. İyi bir reklamın olmazsa olmazı etkili olmasıdır. İstenilen amaca ulaşmak hedefiyle çeşitli stratejiler oluşturulur. Birçok faktörü içinde barındıran reklamlar detaylı bir düşünme sürecinin sonunda meydana gelir. Ancak her reklamın doğru ve etkili görmek mümkün değildir. Doğru reklam stratejisi nasıl olmalı? Doğru bir reklam nelerden oluşur? Soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İyi bir reklam oluşturmak için aşağıdaki dönüm noktalarına dikkat etmek gerekir.

  1. Ürünün rakiplerinden neden daha avantajlı olduğu anlatılır.
  2. Diğer reklamlardan farklı olmalı, benzersiz olmalıdır.
  3. Reklam, kitleleri harekete geçirici olmalıdır. Yeni potansiyel müşteriler oluşturmalıdır.

Reklam içeriğinde seni diğer markalardan ayıran özelliğe dikkat çekmek gerekiyor. Örneğin Head & Shoulders “Kepekten kurtulun” diyerek onu diğer saç bakımı markalarından ayıran özelliğine vurgu yaparak kendini ayrı bir yere koyuyor.

Günümüzde neredeyse her saniye reklama maruz kalıyoruz. Bu nedenle giderek reklamlara körleşiyoruz. Bu aşamada müşterileri körlükten kurtarmak için dikkat çekici bir slogan kullanılması gerekiyor. Doğru bir reklamın olmazsa olmazı olan slogan, reklamınızın görünürlüğünü de artırır.

Etkili bir reklam için müşterilere iyi bir teklif vermek gerekir. Bu sayede müşterilerin tekrar tekrar gelmesi sağlanır. Karşı konulmaz bir teklifle müşterileri çekmek mümkün. Onlara sunulan harika teklifin sonucunda ürüne “Hayır” demeleri pek olası değil.

Reklam, tanıtılan ürün hakkında bilgilendirici içerikleri de içinde barındırmalıdır. Ürünün müşteriye sağladığı faydalar, ürünün içeriği gibi detaylara reklam içinde değinilmesi reklamın etkileyiciliğini artırır. Ancak bu noktada unutulmaması gerek kısım müşterinin asla kandırılamayacağıdır. Doğru bilgiler vermek hem reklamın geri dönüşü için hem de marka ve tüketici arasındaki bağ için oldukça önemlidir.